

AirTAC 3V120M5NCB Solenoid Valve | Double solenoid | M5 metric thread | DC24V | In Stock
0 out of 5
$22.00
Buy AirTAC 3V120M5NCB solenoid valve (3/2 way) with competitive price. Reliable solenoid valve (3/2 way), 100 series, double solenoid for industrial automation systems.

AirTAC 3V120M5NCB Solenoid Valve | Double solenoid | M5 metric thread | DC24V | In Stock
$22.00
In stock
- Description
- Additional information
- Reviews (0)
Description
AirTAC 3V120M5NCB – Solenoid valve (3/2 way)
The AirTAC 3V120M5NCB is a high-quality solenoid valve (3/2 way), solenoid valve (3/2 way), 100 series, double solenoid from the 3V100 Series.
Key Highlights
- Valve Type: Double solenoid
- Port Size: M5 metric thread
- Model: Solenoid valve (3/2 way)
- Series Code: 100 Series
- Acting Type: Normally closed
Product Features
- Structure in sliding column mode: good tightness and sensitive reaction
- Double control solenoid valves have memory function
- Internal hole adopts special processing technology which has little attrition friction low start pressure and long servi…
- No need to add oil for lubrication
- Affiliated manual devices are equipped to facilitate installation and debugging
- Several standard voltage grades are optional
- Integrate with the manifold to save installation space
Technical Specifications
| Parameter | Value |
|---|---|
| Fluid | Air (to be filtered by 40μm filter element) |
| Acting | Internal pilot |
| Lubrication | Not required |
| Operating pressure | 0.15~0.8 MPa |
| Proof pressure | 1.2 MPa |
| Temperature | -20~70 ℃ |
| Material of body | Aluminum alloy |
| Protection | IP65 DIN40050 |
| Temperature classification | B Class |
| Activating time | 0.05 sec and below |
| Max. frequency | 5 cycle/sec |
| Port size | M5 |
| Voltage | DC24V |
| Power consumption | 2.8 W |
| Voltage tolerance | ±10% DC |
Order Code Breakdown
| Position | Code | Specification |
|---|---|---|
| Model | 3V |
Solenoid valve (3/2 way) |
| Series Code | 1 |
100 Series |
| Valve Type | 20 |
Double solenoid |
| Port Size | M5 |
M5 metric thread |
| Acting Type | NC |
Normally closed |
| Standard Voltage | B |
DC24V |
About AirTAC 3V100 Series
Solenoid valve (3/2 way)
Looking for AirTAC 3V120M5NCB? We offer genuine AirTAC pneumatic components with competitive pricing and fast shipping. Contact us for bulk order discounts.
Additional information
| Weight | 0.27 kg |
|---|---|
| Model | Solenoid valve (3/2 way) |
| Series Code | 100 Series |
| Valve Type | Double solenoid |
| Port Size | M5 metric thread |
| Acting Type | Normally closed |
| Standard Voltage | DC24V |
Reviews
There are no reviews yet.