

AirTAC 3V310-08NOAT Solenoid Valve | Single solenoid | 1/4″ | AC220V | NPT | In Stock
0 out of 5
$32.00
Buy AirTAC 3V310-08NOAT 3/2 way solenoid valve with internal pilot actuation with competitive price. Reliable solenoid valve (3/2 way), 300 series, single solenoid for industrial automation systems.

AirTAC 3V310-08NOAT Solenoid Valve | Single solenoid | 1/4″ | AC220V | NPT | In Stock
$32.00
In stock
- Description
- Additional information
- Reviews (0)
Description
AirTAC 3V310-08NOAT – 3/2 way solenoid valve with internal pilot actuation
The AirTAC 3V310-08NOAT is a high-quality 3/2 way solenoid valve with internal pilot actuation, solenoid valve (3/2 way), 300 series, single solenoid from the 3V300 Series.
Key Highlights
- Valve Type: Single solenoid
- Port Size: 1/4"
- Model: Solenoid valve (3/2 way)
- Series Code: 300 Series
- Acting Type: Normally opened
Product Features
- Structure in sliding column mode: good tightness and sensitive reaction
- Double control solenoid valves have memory function
- Internal hole adopts special processing technology which has little attrition friction, low start pressure and long serv…
- No need to add oil for lubrication
- Affiliated manual devices are equipped to facilitate installation and debugging
- Several standard voltage grades are optional
- Integrate with the manifold to save installation space
Technical Specifications
| Parameter | Value |
|---|---|
| Fluid | Air (to be filtered by 40μm filter element) |
| Acting | Internal pilot |
| Valve Type | 3 port 2 position |
| Lubrication | Not required |
| Operating Pressure | 0.15~0.8 MPa |
| Proof Pressure | 1.2 MPa |
| Temperature | -20~70 ℃ |
| Material of Body | Aluminum alloy |
| Protection | IP65 |
| Temperature Classification | B Class |
| Activating Time | 0.05 sec |
| Max. Frequency | 5 cycle/sec |
| Solenoid Configuration | Single solenoid |
| Port Size | 1/4" |
| Voltage | AC220V V |
| Power Consumption | 4.5 VA |
Order Code Breakdown
| Position | Code | Specification |
|---|---|---|
| Model | 3V |
Solenoid valve (3/2 way) |
| Series Code | 3 |
300 Series |
| Valve Type | 10 |
Single solenoid |
| Port Size | 08 |
1/4" |
| Acting Type | NO |
Normally opened |
| Standard Voltage | A |
AC220V |
| Thread Type | T |
NPT |
About AirTAC 3V300 Series
3/2 way solenoid valve with internal pilot actuation
Looking for AirTAC 3V310-08NOAT? We offer genuine AirTAC pneumatic components with competitive pricing and fast shipping. Contact us for bulk order discounts.
Additional information
| Weight | 0.47 kg |
|---|---|
| Model | Solenoid valve (3/2 way) |
| Series Code | 300 Series |
| Valve Type | Single solenoid |
| Port Size | 1/4" |
| Acting Type | Normally opened |
| Standard Voltage | AC220V |
| Thread Type | NPT |
Reviews
There are no reviews yet.