

AirTAC 4SV11006B200T Solenoid Valve | Single solenoid (5/2 Way) | DC24V | NPT Thread | In Stock
0 out of 5
$18.00
Buy AirTAC 4SV11006B200T 5 port 2(3) position solenoid valve with die-cast aluminum alloy body with competitive price. Reliable single solenoid (5/2 way) for industrial automation systems.

AirTAC 4SV11006B200T Solenoid Valve | Single solenoid (5/2 Way) | DC24V | NPT Thread | In Stock
$18.00
In stock
- Description
- Additional information
- Reviews (0)
Description
AirTAC 4SV11006B200T – 5 port 2(3) position solenoid valve with die-cast aluminum alloy body
The AirTAC 4SV11006B200T is a high-quality 5 port 2(3) position solenoid valve with die-cast aluminum alloy body, single solenoid (5/2 way) from the 4SV100 Series.
Key Highlights
- Valve Type: Single solenoid (5/2 Way)
- Voltage: DC24V
- Model: 5 port 2(3) position solenoid valve
- Series: 100 Series
- Port Type: 1/8" port
Product Features
- Electrical entry is terminal, horizontal and vertical insertion can freely switch
- Inner exhaust structure, which can collect pilot airflow, and then exhaust intensively from R, S port
- Die-cast molding with aluminum alloy for body. The shape of cavity is reasonable, which can increase valve's flow
- Threaded type can integrate manifold to form valve group to save space
Technical Specifications
| Parameter | Value |
|---|---|
| Fluid | Air (to be filtered by 40μm filter element) |
| Acting | Pilot |
| Operating Pressure (5/3 Way) | 0.2~0.8 MPa |
| Operating Pressure (5/2 Way) | 0.15~0.8 MPa |
| Proof Pressure | 1.2 MPa |
| Temperature | -20~70 ℃ |
| Material of Body | Aluminum alloy |
| Lubrication | Not required |
| Exhaust Type of Pilot Valve | Main valve and pilot valve is centralized exhaust |
| Protection | IP65 |
| Temperature Classification | F Class |
| Activating Time | 0.05 sec |
| Standard Voltage AC | 220V, 110V, 24V |
| Standard Voltage DC | 24V, 12V |
| Power Consumption AC | 2.0 VA |
| Power Consumption DC | 1.2 W |
| Port Size | 1/8" |
Order Code Breakdown
| Position | Code | Specification |
|---|---|---|
| Model | 4SV |
5 port 2(3) position solenoid valve |
| Series | 1 |
100 Series |
| Valve Type | 10 |
Single solenoid (5/2 Way) |
| Port Type | 06 |
1/8" port |
| Voltage | B |
DC24V |
| Wire Length | 200 |
2.0m |
| Thread Type | T |
NPT Thread |
About AirTAC 4SV100 Series
5 port 2(3) position solenoid valve with die-cast aluminum alloy body
Looking for AirTAC 4SV11006B200T? We offer genuine AirTAC pneumatic components with competitive pricing and fast shipping. Contact us for bulk order discounts.
Additional information
| Weight | 0.235 kg |
|---|---|
| Model | 5 port 2(3) position solenoid valve |
| Series | 100 Series |
| Valve Type | Single solenoid (5/2 Way) |
| Port Type | 1/8" port |
| Voltage | DC24V |
| Wire Length | 2.0m |
| Thread Type | NPT Thread |
Reviews
There are no reviews yet.