

AirTAC 4V130E-M5-B Solenoid Valve | Double solenoid 5/3 way exhaust center | M5 thread | DC24V | In Stock
0 out of 5
$28.00
Buy AirTAC 4V130E-M5-B solenoid valve (5/2, 5/3 way) with competitive price. Reliable solenoid valve (5/2, 5/3 way), 100 series, double solenoid 5/3 way exhaust center for industrial automation systems.

AirTAC 4V130E-M5-B Solenoid Valve | Double solenoid 5/3 way exhaust center | M5 thread | DC24V | In Stock
$28.00
In stock
- Description
- Additional information
- Reviews (0)
Description
AirTAC 4V130E-M5-B – Solenoid valve (5/2, 5/3 way)
The AirTAC 4V130E-M5-B is a high-quality solenoid valve (5/2, 5/3 way), solenoid valve (5/2, 5/3 way), 100 series, double solenoid 5/3 way exhaust center from the 4V100 Series.
Key Highlights
- Valve Type: Double solenoid 5/3 way exhaust center
- Port Size: M5 thread
- Voltage: DC24V
- Model: Solenoid valve (5/2, 5/3 way)
- Series Code: 100 Series
Product Features
- Pilot-oriented mode: Internal pilot or external pilot
- Structure in sliding column mode: good tightness and sensitive reaction
- Three position solenoid valves have three kinds of central function for your choice
- Double control solenoid valves have memory function
- Internal hole adopts special processing technology which has little attrition friction low start pressure and long servi…
- No need to add oil for lubrication
- It is available to form integrated valve group with the base to save installation space
- Affiliated manual devices are equipped to facilitate installation and debugging
- Several standard voltage grades are optional
Technical Specifications
| Parameter | Value |
|---|---|
| Fluid | Air (to be filtered by 40μm filter element) |
| Acting | Internal pilot or external pilot |
| Operating pressure | 0.15~0.8 MPa |
| Proof pressure | 1.2 MPa |
| Temperature | -20~70 ℃ |
| Material of body | Aluminum alloy |
| Lubrication | Not required |
| Protection | IP65 |
| Temperature classification | B Class |
| Activating time | 0.05 sec and below |
| Valve type | 5 port 3 position |
| Max frequency | 3 cycle/sec |
| Port size | M5 |
| In/Out port | M5 |
| Standard voltage | DC24V |
| Power consumption | 2.8 W |
Order Code Breakdown
| Position | Code | Specification |
|---|---|---|
| Model | 4V |
Solenoid valve (5/2, 5/3 way) |
| Series Code | 1 |
100 Series |
| Valve Type | 30E |
Double solenoid 5/3 way exhaust center |
| Port Size | M5 |
M5 thread |
| Voltage | B |
DC24V |
About AirTAC 4V100 Series
Solenoid valve (5/2, 5/3 way)
Looking for AirTAC 4V130E-M5-B? We offer genuine AirTAC pneumatic components with competitive pricing and fast shipping. Contact us for bulk order discounts.
Additional information
| Weight | 0.35 kg |
|---|---|
| Model | Solenoid valve (5/2, 5/3 way) |
| Series Code | 100 Series |
| Valve Type | Double solenoid 5/3 way exhaust center |
| Port Size | M5 thread |
| Voltage | DC24V |
Reviews
There are no reviews yet.