

AirTAC 4V220-06-BIT Solenoid Valve | Double solenoid 5/2 way | 1/8″ | DC24V | NPT thread | Flying leads (wire length 0.5m) | In Stock
0 out of 5
$41.00
Buy AirTAC 4V220-06-BIT solenoid valve (5/2, 5/3 way) with competitive price. Reliable double solenoid 5/2 way for industrial automation systems.

AirTAC 4V220-06-BIT Solenoid Valve | Double solenoid 5/2 way | 1/8″ | DC24V | NPT thread | Flying leads (wire length 0.5m) | In Stock
$41.00
In stock
- Description
- Additional information
- Reviews (0)
Description
AirTAC 4V220-06-BIT – Solenoid valve (5/2, 5/3 way)
The AirTAC 4V220-06-BIT is a high-quality solenoid valve (5/2, 5/3 way), double solenoid 5/2 way from the 4V200 Series.
Key Highlights
- Valve Type: Double solenoid 5/2 way
- Port Size: 1/8"
- Voltage: DC24V
- Model: Solenoid valve (5/2, 5/3 way)
- Series Code: 200 Series
Product Features
- Pilot-oriented mode: Internal pilot or external pilot
- Structure in sliding column mode: good tightness and sensitive reaction
- Three position solenoid valves have three kinds of central function for your choice
- Double control solenoid valves have memory function
- Internal hole adopts special processing technology which has little attrition friction low start pressure and long servi…
- No need to add oil for lubrication
- It is available to form integrated valve group with the base to save installation space
- Affiliated manual devices are equipped to facilitate installation and debugging
- Several standard voltage grades are optional
Technical Specifications
| Parameter | Value |
|---|---|
| Fluid | Air (to be filtered by 40μm filter element) |
| Acting | Internal pilot or external pilot |
| Operating pressure | 0.15~0.8 MPa |
| Proof pressure | 1.2 MPa |
| Temperature | -20~70 ℃ |
| Material of body | Aluminum alloy |
| Lubrication | Not required |
| Protection | IP65 |
| Temperature classification | B Class |
| Activating time | 0.05 sec and below |
| Valve type | 5 port 2 position |
| Max. frequency | 5 cycle/sec |
| Port size | In=Out=Exhaust=1/8" |
| Standard voltage | DC24V |
| Power consumption | 3.0 W |
Order Code Breakdown
| Position | Code | Specification |
|---|---|---|
| Model | 4V |
Solenoid valve (5/2, 5/3 way) |
| Series Code | 2 |
200 Series |
| Valve Type | 20 |
Double solenoid 5/2 way |
| Port Size | 06 |
1/8" |
| Voltage | B |
DC24V |
| Electrical Entry | I |
Flying leads (wire length 0.5m) |
| Thread Type | T |
NPT thread |
About AirTAC 4V200 Series
Solenoid valve (5/2, 5/3 way)
Looking for AirTAC 4V220-06-BIT? We offer genuine AirTAC pneumatic components with competitive pricing and fast shipping. Contact us for bulk order discounts.
Additional information
| Weight | 0.47 kg |
|---|---|
| Model | Solenoid valve (5/2, 5/3 way) |
| Series Code | 200 Series |
| Valve Type | Double solenoid 5/2 way |
| Port Size | 1/8" |
| Voltage | DC24V |
| Electrical Entry | Flying leads (wire length 0.5m) |
| Thread Type | NPT thread |
Reviews
There are no reviews yet.