

AirTAC 4V42015EIT Solenoid Valve | Double solenoid 5/2 way | 1/2 inch | AC24V | NPT | Flying leads | In Stock
0 out of 5
$66.00
Buy AirTAC 4V42015EIT solenoid valve (5/2, 5/3 way) with competitive price. Reliable solenoid valve (5/2, 5/3 way), 400 series, double solenoid 5/2 way for industrial automation systems.

AirTAC 4V42015EIT Solenoid Valve | Double solenoid 5/2 way | 1/2 inch | AC24V | NPT | Flying leads | In Stock
$66.00
In stock
- Description
- Additional information
- Reviews (0)
Description
AirTAC 4V42015EIT – Solenoid valve (5/2, 5/3 way)
The AirTAC 4V42015EIT is a high-quality solenoid valve (5/2, 5/3 way), solenoid valve (5/2, 5/3 way), 400 series, double solenoid 5/2 way from the 4V400 Series.
Key Highlights
- Valve Type: Double solenoid 5/2 way
- Port Size: 1/2 inch
- Voltage: AC24V
- Model: Solenoid valve (5/2, 5/3 way)
- Series Code: 400 Series
Product Features
- Pilot-oriented mode: Internal pilot or external pilot
- Structure in sliding column mode: good tightness and sensitive reaction
- Three position solenoid valves have three kinds of central function for your choice
- Double control solenoid valves have memory function
- Internal hole adopts special processing technology which has little attrition friction low start pressure and long servi…
- No need to add oil for lubrication
- It is available to form integrated valve group with the base to save installation space
- Affiliated manual devices are equipped to facilitate installation and debugging
- Several standard voltage grades are optional
Technical Specifications
| Parameter | Value |
|---|---|
| Fluid | Air (to be filtered by 40μm filter element) |
| Acting | Internal pilot or external pilot |
| Port Size | 1/2 inch |
| Operating Pressure | 0.15~0.8 MPa |
| Proof Pressure | 1.2 MPa |
| Temperature | -20~70 ℃ |
| Material of Body | Aluminum alloy |
| Lubrication | Not required |
| Max. Frequency | 3 cycle/sec |
| Protection Class | IP65 |
| Temperature Classification | B Class |
| Activating Time | 0.05 sec |
| Orifice Size | 48.0 mm² |
| Cv Value | 2.82 |
| Weight | 720 g |
| Power Consumption | 5.0 VA |
| Voltage Tolerance | ±15% |
Order Code Breakdown
| Position | Code | Specification |
|---|---|---|
| Model | 4V |
Solenoid valve (5/2, 5/3 way) |
| Series Code | 4 |
400 Series |
| Valve Type | 20 |
Double solenoid 5/2 way |
| Port Size | 15 |
1/2 inch |
| Voltage | E |
AC24V |
| Electrical Entry | I |
Flying leads |
| Thread Type | T |
NPT |
About AirTAC 4V400 Series
Solenoid valve (5/2, 5/3 way)
Looking for AirTAC 4V42015EIT? We offer genuine AirTAC pneumatic components with competitive pricing and fast shipping. Contact us for bulk order discounts.
Additional information
| Weight | 0.87 kg |
|---|---|
| Model | Solenoid valve (5/2, 5/3 way) |
| Series Code | 400 Series |
| Valve Type | Double solenoid 5/2 way |
| Port Size | 1/2 inch |
| Voltage | AC24V |
| Electrical Entry | Flying leads |
| Thread Type | NPT |
Reviews
There are no reviews yet.